30 Haziran 2014 Pazartesi

Peygamber Enok'un Kitabı...
       Kitapları çok seven bir arkadaşımla kitaplar hakkında muhabbet ederken, kitap mevzusunu ve hangi tür kitapları okuduğunu merak ettiğim birinin "Peygamber Enok'un Kitabını okunuz mu?" diye sorması muhabbetimize noktayı koydu çünkü okumamıştık. Adını bile duymadık. "aaa nasıl duymazsınız. Bence asıl o kitap okunmalı" Bak bak nasıl da gaza getiriyor bizi. Bu davranışı bizi gaza getirdi mi getirdi. Arkadaşım hemen internetten kitabın siparişini verdi. Kitap üç (3) ayda elimize ulaştı. Tabii bu arada ben sürekli geldi mi? Ne zaman gelir? Gelecek mi? Siparişi İptal mi ettin? Siparişi iptal etmediğini duyunca geç kalmasıyla ilgili espriler falan yani zor bekledim. Kitap geldiğinde ise kitap ince olmasına rağmen arkadaşım 1 hafta da bense 2 ayda zor okudum. 

Nedenine  gelince...

       Nasıl desem bazı kitapları okumadan önce onları daha iyi anlayabilmek için hazırlık yapılması gerekir. Bazen çevremizden, çok sürükleyici bir kitap, çok dolu bir kitap ya da saçma bir kitaptı dediklerini duyarız. İşte bu kitap içerdiği konuyla ilgili hiçbir fikri olmayan için şu kısmı mantıklı gerisinden bir şey anlamadım denebilecek bir kitap.        Kitap madde madde yazılmış ama birbirinin devamı. Aynı konu içinde bazen başka bir konuya değiniyor; alakasız odaklanmak biraz zor. Aradaki bağı kurarken yoruluyorsun.

İçeriğine gelince...

       Kitap dini bir kitap. Hz.İdris ile ilgili. Kur-an da bizi "Kitap'ta İdris'i de an. Çünkü o, özü sözü doğru olan bir peygamberdi. Onu yüce bir yere yükselttik" (Meryem Suresi 56-57) ayetleriyle bizi Hz. İdris'ten haberdar ediyor. Kitap Hz. İdris (A.S)'in yüce bir yere yükseltildiğinde gördüklerini yazdığı gelecek nesillere uyarıcı niteliğindeki notlarından oluşuyor.

Konusuna gelince...

       Hiç düşündünüz mü? Rabbim azan kavimlerini kimi zaman bir peygamber göndererek uyardı. Yine sapkınlıklarına devam ettiklerinde ise inanan bir kaç kulunun dışında kalan hepsini yaşadıkları mekan dahil olmak üzere helak etti. Ama sadece yaşadıkları bölgeyi. Bu bölgenin dışındakiler bu durumdan etkilenmediler. Ama  Hz. Nuh zamanında  ne yaşandı da tüm dünyada yaşayan (tüm dünyada yaşayan canlılardan birer çift hariç) canlılar cezalandırıldı ve her yer sular altında kaldı. Bu dönemle ilgili bizim bildiğimiz sadece Hz. Adem, oğulları Habil ve Kabil, Hz. İdris ve Hz. Nuh. Bu dönemdeki yaşanılanlara çok az değinilmesine rağmen ayrıntıları bilmiyoruz. Bu kitap bu dönemle ilgili bilmek istediklerimizin bir kısmını içeriyor. Eee öyleyse kitabı okur öğreniriz ne olduğunu diye düşünülürse tam bu noktada durup kitabı daha iyi anlamak için bu konuyla ilgili kısıtlı kaynaklardan yararlanarak hazırlık yapılması gerekiyor. Çünkü o an gördüklerini o anda yaşayan kişilerin anlayacağı biçimde yazmış. Nasıl ki aynı zaman diliminde yaşamamıza ve amacımızın (karın doyurmak) aynı olmasına rağmen biz çocuklarımıza yemeği çatalla nasıl yeneceğini öğretirken uzak doğudakiler ise çubukla öğrettikleri gibi.

       Tabii ki kitap sadece bu konuya değinmiyor. Günümüzde ülkemizde yeterli ilgiyi görmemesine rağmen geçmişte yaşayan uygarlıkların gelişmesinde önemli yeri olan astronomi ile ilgili bilgilere değiniyor. Şu anda hayatımızda çok önemli yeri olan ay, takvim, günlerin oluşumu ve bunlarla ilgili hesaplamalara da değiniyor. Yine bu konu ile ilgili kitaba ara verip biraz araştırma yapılması gerekir. O zaman taşlar yerine oturuyor. Bu konu benimde çok ilgimi çekmesine rağmen bildiklerim tarih kitaplarında ki sınırlı bilgi kadar. 

       Eğer hazırlık yapılır da okunursa konu ile ilgili pek çok soruya cevap olabilirken aynı zamanda insanın kafasında pek çok soru işareti oluşturabilecek bir kitap. Bana göre bir kitap okunup bitirildikten sonra tek bir tane bile olsa soru işareti bırakıyorsa o kitap yararlı bi kitaptır. Neden mi? Bizi bulunduğumuz yerden başka yöne yönelmemizi sağlayan bir çıkış kapısıdır ve yeni bir şeyler öğreneceğimizin habercisidir. Eğer hazırlık yapılmadan okunursa "bir kısmı mantıklı gerisinden bir şey anlamadım." şeklinde bir durum ortaya çıkar ki bu bizim için zaman kaybıdır. Okunmalı mı? Evet okunmalı. Hem de sorgulayarak ve araştırarak. Hikaye okur gibi ya da okumuş olmak için değil... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails